Udforsk Costa del Sol

Fra Málagas bystrande til Marbellas lystbådehavne og de hvide landsbyer inde i landet.

34
byer
1.432-6.249 €/m²
Udbudspriser
Prøv:

Om Costa del Sol

Costa del Sol er i virkeligheden tre kyster, der deler én lufthavn. Omkring Málaga finder du byliv og nærbaner. Vest for Fuengirola går kysten over i Marbellas verden med golf, lystbådehavne og villaer i lukkede områder. Og bare nogle få kilometer inde i landet bytter hvide landsbyer havudsigten ud med plads, ro og langt lavere priser.

Bjergene går tæt på havet langs hele kysten, så byerne ligger på række langs en smal stribe, som kystvejen holder sammen. To nærbanelinjer gør det samme: én langs kysten til Fuengirola med stop i Málagas lufthavn, og én ind i landet til Cártama og Álora. Efter Fuengirola kører der ingen tog: Marbella, Estepona og alt længere mod vest er afhængige af bil, og længst mod vest ligger Gibraltars lufthavn tættere på end Málagas.

Afvejningen følger samme linje: jo længere mod vest og jo tættere på vandet, jo mere betaler du. I Marbella ligger udbudspriserne i gennemsnit på 5.950 €/m² (juli 2026), cirka fire gange så meget som i Álora inde i landet. At vælge by her handler mest om at vælge din plads på den linje.

Det vigtigste først

  • Toget kører langs kysten fra Málaga til Fuengirola med stop i lufthavnen og ind i landet til Cártama og Álora
  • Marbella, Benahavís og Estepona er markedets top, og Estepona er steget mest det seneste år
  • Byer inde i landet som Coín, Cártama og Álora koster en brøkdel af kysten og giver mere plads
  • Længst mod vest, omkring Manilva, Casares og Sotogrande, ligger Gibraltars lufthavn tættere på end Málagas
  • Vintrene er milde nok til at bo her hele året, og derfor har kysten store internationale fællesskaber, der bor her året rundt

Udbudspriser sammenlignet

Rangeret efter udbudspris per m². Kommuner og dele af kommuner står hver for sig, fordi en bydel ikke kan sammenlignes med den kommune, den ligger i.

Udbudspriser sammenlignet
StedUdbudspris / m²IndbyggerePrisniveau
Hele kommuner
Marbella5.950 €/m²160.478Premium
Benahavís5.553 €/m²9.765Premium
Estepona4.902 €/m²79.593Premium
Fuengirola4.451 €/m²84.857Mellem
Torremolinos4.218 €/m²71.270Mellem
Benalmádena4.175 €/m²78.787Mellem
Ojén4.091 €/m²4.812Mellem
Nerja3.944 €/m²22.062Mellem
Málaga3.937 €/m²597.173Mellem
Mijas3.684 €/m²94.320Mellem
Rincón de la Victoria3.523 €/m²52.454Mellem
Frigiliana3.231 €/m²3.459Mellem
Casares3.197 €/m²8.984Mellem
Torrox3.166 €/m²21.795Mellem
Manilva3.035 €/m²18.044Mellem
Alhaurín de la Torre2.676 €/m²45.066Billigt
Cártama2.401 €/m²29.333Billigt
Alhaurín el Grande2.190 €/m²27.552Billigt
Vélez-Málaga2.188 €/m²86.048Billigt
Coín2.155 €/m²26.574Billigt
La Línea de la Concepción1.638 €/m²65.420Billigt
Álora1.432 €/m²13.650Billigt
ComaresIngen pris1.345Billigt
Bydele, bysamfund og urbanisationer
Nueva Andalucía
Bydel i Marbella
6.249 €/m²21.530Premium
San Pedro de Alcántara
Bydel i Marbella
4.600 €/m²32.848Mellem
La Cala de Mijas
Bysamfund i Mijas
4.593 €/m²4.826Mellem
Sotogrande
Urbanisation i San Roque
3.918 €/m²2.932Premium
Los Boliches
Bydel i Fuengirola
3.837 €/m²Ingen dataMellem
Calahonda
Urbanisation i Mijas
3.766 €/m²18.288Mellem
Riviera del Sol
Urbanisation i Mijas
3.482 €/m²Ingen dataMellem
Torre del Mar
Bysamfund i Vélez-Málaga
3.448 €/m²21.472Mellem
San Luis de Sabinillas
Bysamfund i Manilva
3.056 €/m²Ingen dataMellem
Mijas Costa
Område i Mijas
Ingen prisIngen dataIngen data
Puerto Banús
Urbanisation i Marbella
Ingen prisIngen dataPremium

Sådan spreder priserne sig

Priserne følger to linjer: fra øst mod vest og fra havet ind i landet. Den eksklusive vestlige del med Marbella, Benahavís og Estepona er dyrest, og Estepona er steget mest det seneste år. Togstriben omkring Fuengirola, Torremolinos og Benalmádena ligger i midten, med selve Málaga lige under.

Lige efter Estepona er Manilva og Casares tydeligt billigere, selvom de kun ligger få minutters kørsel længere mod vest. Øst for Málaga er Nerja eftertragtet, mens Torrox og Frigiliana giver mere for pengene. Inde i landet, i Coín, Cártama og Álora, betaler du en brøkdel af kystprisen og får mere jord.

Tabellen viser gennemsnitlige udbudspriser, ikke salgspriser. Inden for samme by kan priserne svinge meget fra område til område.

Hvem hver del passer til

Et liv uden bil

Den eneste kyststrækning med tog, og det stopper i lufthavnen. Torremolinos alene har fem stationer.

Golf og eksklusivt liv

Kystens største koncentration af golfbaner, lystbådehavne og internationale skoler.

Plads for pengene

Fritliggende huse med grund for en brøkdel af kystpriserne. Cártama og Álora har desuden direkte tog til Málaga.

En rolig kyst med karakter

Mindre og mere traditionelle byer øst for Málaga, med bjergene lige bagved.

Hvor du skal se

Tæt på Gibraltar

Gibraltars lufthavn ligger cirka en halv time væk, og kontrollen ved landegrænsen blev afskaffet i 2026.

Byer i Costa del Sol

Gennemse ejendomme efter by

Luksus
Strande
Golf
Autentisk
Overkommelig
Urban
Marbella, Costa del Sol

Marbella

Costa del Sol

5.950 €/m² · Indbyggere 160.478

LuksusStrandeGolf
Estepona, Costa del Sol

Estepona

Costa del Sol

4.902 €/m² · Indbyggere 79.593

AutentiskStrandeOverkommelig
Málaga, Costa del Sol

Málaga

Costa del Sol

3.937 €/m² · Indbyggere 597.173

UrbanKulturLufthavn
Benalmádena, Costa del Sol

Benalmádena

Costa del Sol

4.175 €/m² · Indbyggere 78.787

FamilieLystbådehavnStrande
Nerja, Costa del Sol

Nerja

Costa del Sol

3.944 €/m² · Indbyggere 22.062

LandsbyGrotterStrande
Fuengirola, Costa del Sol

Fuengirola

Costa del Sol

4.451 €/m² · Indbyggere 84.857

FamilieStrandeExpat
Mijas, Costa del Sol

Mijas

Costa del Sol

3.684 €/m² · Indbyggere 94.320

LandsbyUdsigtGolf
Frigiliana, Costa del Sol

Frigiliana

Costa del Sol

3.231 €/m² · Indbyggere 3.459

LandsbyHvidkalketNaturskøn
Sotogrande, Costa del Sol

Sotogrande

Costa del Sol

3.918 €/m² · Indbyggere 2.932

LuksusGolfPolo
Puerto Banús, Costa del Sol

Puerto Banús

Costa del Sol

LuksusLystbådehavnNatteliv
Benahavís, Costa del Sol

Benahavís

Costa del Sol

5.553 €/m² · Indbyggere 9.765

LuksusGolfBjerg
Torremolinos, Costa del Sol

Torremolinos

Costa del Sol

4.218 €/m² · Indbyggere 71.270

StrandeNattelivFamilie
Mijas Costa, Costa del Sol

Mijas Costa

Costa del Sol

StrandeGolfFamilie
Manilva, Costa del Sol

Manilva

Costa del Sol

3.035 €/m² · Indbyggere 18.044

StrandeLystbådehavnVin
San Luis de Sabinillas, Costa del Sol

San Luis de Sabinillas

Costa del Sol

3.056 €/m²

StrandGåvenligtMarked
Casares, Costa del Sol

Casares

Costa del Sol

3.197 €/m² · Indbyggere 8.984

LandsbyBjergHistorisk
La Cala de Mijas, Costa del Sol

La Cala de Mijas

Costa del Sol

4.593 €/m² · Indbyggere 4.826

StrandeLandsbyFamilie
Ojén, Costa del Sol

Ojén

Costa del Sol

4.091 €/m² · Indbyggere 4.812

LandsbyBjergFredelig
Rincón de la Victoria, Costa del Sol

Rincón de la Victoria

Costa del Sol

3.523 €/m² · Indbyggere 52.454

StrandeFamilieGrotter
Alhaurín el Grande, Costa del Sol

Alhaurín el Grande

Costa del Sol

2.190 €/m² · Indbyggere 27.552

LandsbyGolfBjerg
Vélez-Málaga, Costa del Sol

Vélez-Málaga

Costa del Sol

2.188 €/m² · Indbyggere 86.048

HistoriskAutentiskKultur
Torre del Mar, Costa del Sol

Torre del Mar

Costa del Sol

3.448 €/m² · Indbyggere 21.472

StrandeStrandpromenadeFamilie
Calahonda, Costa del Sol

Calahonda

Costa del Sol

3.766 €/m² · Indbyggere 18.288

StrandeGolfResort
Riviera del Sol, Costa del Sol

Riviera del Sol

Costa del Sol

3.482 €/m²

StrandeGolfResort
Nueva Andalucía, Costa del Sol

Nueva Andalucía

Costa del Sol

6.249 €/m² · Indbyggere 21.530

GolfLuksusVillaer
Coín, Costa del Sol

Coín

Costa del Sol

2.155 €/m² · Indbyggere 26.574

LandsbyAutentiskOverkommelig
Álora, Costa del Sol

Álora

Costa del Sol

1.432 €/m² · Indbyggere 13.650

LandsbyAutentiskNatur
Alhaurín de la Torre, Costa del Sol

Alhaurín de la Torre

Costa del Sol

2.676 €/m² · Indbyggere 45.066

GolfFamilieAutentisk
Cártama, Costa del Sol

Cártama

Costa del Sol

2.401 €/m² · Indbyggere 29.333

AutentiskOverkommeligNatur
Comares, Costa del Sol

Comares

Costa del Sol

Indbyggere 1.345

LandsbyUdsigtHistorisk
Los Boliches, Costa del Sol

Los Boliches

Costa del Sol

3.837 €/m²

StrandeStrandpromenadeFiskeri
San Pedro de Alcántara, Costa del Sol

San Pedro de Alcántara

Costa del Sol

4.600 €/m² · Indbyggere 32.848

FamilieStrandeBoulevard
Torrox, Costa del Sol

Torrox

Costa del Sol

3.166 €/m² · Indbyggere 21.795

KlimaExpatStrande
La Línea de la Concepción, Costa del Sol

La Línea de la Concepción

Costa del Sol

1.638 €/m² · Indbyggere 65.420

GrænseStrandeOverkommelig

Argumenterne for

  • En af Spaniens bedst forbundne lufthavne

    Málagas lufthavn har direkte fly til hundredvis af destinationer, og fra Torremolinos eller Benalmádena er du der med tog på under tyve minutter.

  • Milde vintre

    Vinterdagene er milde nok til at leve udendørs hele året, ikke kun til at holde ferie her.

  • Mange livsstile inden for en time

    By, badeby, golfresort og bjerglandsby ligger tæt på hinanden, så du kan vælge livsstil uden at opgive resten.

  • Et etableret internationalt fællesskab

    Internationale skoler, private hospitaler og service på engelsk og andre sprog er veludbygget langs hele kysten.

  • Bjerge lige bag kysten

    Vandreture og natur i Sierra de las Nieves og bakkerne over Nerja ligger en halv time fra stranden.

Argumenterne imod

  • Vest er dyrt og stiger stadig

    I Marbella og Estepona betaler du et tydeligt tillæg, og priserne der er steget yderligere det seneste år.

  • Intet tog efter Fuengirola

    Fra Marbella og vestpå er du afhængig af bil, og kystvejen er tæt trafikeret om sommeren.

  • Trængsel om sommeren

    Nogle badebyer skifter karakter i højsæsonen, mens andre er meget stille om vinteren.

  • Inde i landet bliver det varmt om sommeren

    Uden havbrisen er sommertemperaturerne inde i landet mærkbart højere end ved kysten.

  • Reglerne for ferieudlejning strammes

    Málaga har stoppet nye registreringer af ferieboliger i op til tre år. Hvis du vil udleje, så tjek de lokale regler, før du køber.

Spørgsmål fra købere

Kører der tog til Marbella?
Nej. Kysttoget ender i Fuengirola. Derfra kører busser videre til Marbella og Estepona.
Hvor langt er der fra Marbella til lufthavnen?
Cirka 55 km, omkring 45 minutter i bil uden for myldretiden.
Hvor er det billigst?
Inde i landet, i Álora, Coín og Cártama. Ved selve kysten er Manilva og Casares de mest overkommelige byer i vest.
Kan jeg bo inde i landet uden bil?
Delvist. Cártama og Álora har direkte tog til Málaga, men til stranden og resten af kysten er en bil stadig praktisk.
Hvilke byer har liv hele året?
Málaga, Fuengirola, Marbella og Estepona har fuldt liv hele året. Mindre badebyer er meget roligere om vinteren.
Kan Gibraltars lufthavn bruges?
For den yderste vestlige del, ja. Fra Manilva eller Sotogrande ligger den meget tættere på end Málaga, men de fleste fly går til Storbritannien.
Hvad er forskellen på øst og vest?
Vest, omkring Marbella og Estepona, er mere internationalt og dyrere. Øst, omkring Nerja og Torrox, er mindre, mere traditionelt og billigere.

Hvornår du er bedre tjent med et andet sted

Hvis budgettet afgør det, koster Costa Blanca som regel mærkbart mindre for en tilsvarende bolig ved kysten, og Costa de Almería og Costa Cálida er endnu billigere, med omkring halvdelen af den typiske kvadratmeterpris på Costa del Sol.

Vil du hellere have en roligere og mere traditionel kyst, der stadig ligger tæt på Málagas lufthavn, så kig på landsbyerne i Axarquía øst for Málaga eller på Costa Tropical omkring Almuñécar. Og trækker Atlanterhavets strande og et roligere tempo mere end golf og lystbådehavne, så læs videre om Costa de la Luz.