Udforsk Axarquía

Hvide landsbyer i bakkerne over den roligere, østlige Costa del Sol.

7
byer
2.188-3.944 €/m²
Udbudspriser
Prøv:

Om Axarquía

Axarquía er den østlige del af Costa del Sol, øst for Málaga. Den kombinerer en solrig kyst med strande og fiskerlejer med stejle bakker fulde af hvide landsbyer, avocado- og mangoplantager og udsigt over havet. Den føles roligere og mere spansk end den vestlige Costa del Sol omkring Marbella.

Ved kysten er Nerja kendt for sine klipper og vige, Torrox og Torre del Mar for deres lange strande, og Rincón de la Victoria ligger tæt på Málaga. Vélez-Málaga, et par kilometer inde i landet, er områdets hovedby. Oppe i bakkerne byder hvide landsbyer som Frigiliana og Comares på ro og plads. Málagas lufthavn ligger cirka 30 minutter fra Rincón og cirka en time fra Nerja.

Priserne er lavere end i Marbella, men varierer meget: Nerja beder om 3.944 €/m², de andre kystbyer mellem 3.166 €/m² og 3.523 €/m², og Vélez-Málaga 2.188 €/m². Købsafgiften er Andalusiens faste 7 %.

Det vigtigste først

  • Den roligere, mere spanske side af Costa del Sol
  • Badebyer som Nerja og Torrox, og hvide landsbyer i bakkerne
  • Málagas lufthavn inden for 30 til 60 minutter
  • Priser klart under Marbella, fra 2.188 €/m² til 3.944 €/m²
  • Andalusiens faste købsafgift på 7 %

Udbudspriser sammenlignet

Rangeret efter udbudspris per m². Kommuner og dele af kommuner står hver for sig, fordi en bydel ikke kan sammenlignes med den kommune, den ligger i.

Udbudspriser sammenlignet
StedUdbudspris / m²IndbyggerePrisniveau
Hele kommuner
Nerja3.944 €/m²22.062Mellem
Rincón de la Victoria3.523 €/m²52.454Mellem
Frigiliana3.231 €/m²3.459Mellem
Torrox3.166 €/m²21.795Mellem
Vélez-Málaga2.188 €/m²86.048Billigt
ComaresIngen pris1.345Billigt
Bydele, bysamfund og urbanisationer
Torre del Mar
Bysamfund i Vélez-Málaga
3.448 €/m²21.472Mellem

Sådan spreder priserne sig

Nerja er den dyreste by i Axarquía, takket være klipperne, vigene og populariteten blandt internationale købere. Rincón de la Victoria, Torre del Mar, Frigiliana og Torrox følger tæt efter. Vélez-Málaga, hovedbyen inde i landet, er klart billigst. Bjerglandsbyer som Comares kan være endnu billigere, men priserne varierer meget fra hus til hus.

Tabellen viser gennemsnitlige udbudspriser, ikke salgspriser. Inden for samme by kan priserne svinge meget fra område til område.

Hvem hver del passer til

Klipper, vige og en livlig by

Axarquías mest kendte by, med strande, vige og et stort internationalt miljø.

Hvor du skal se

Tæt på Málaga

En badeby cirka 20 minutter fra Málaga, populær blandt børnefamilier og pendlere.

Hvor du skal se

Lange strande og et afslappet tempo

Brede strande, en strandpromenade og hverdagsliv året rundt.

Hvor du skal se

En hvid landsby med udsigt

Bjerglandsbyer med havudsigt, ro og mere plads, en kort køretur fra kysten.

Hvor du skal se

De laveste priser

Områdets hovedby, med butikker og service, og de laveste priser her.

Hvor du skal se

Byer i Axarquía

Gennemse ejendomme efter by

Landsby
Grotter
Strande
Hvidkalket
Naturskøn
Familie

Argumenterne for

  • Sol og milde vintre

    Et af Europas mildeste klimaer, med varme vintre ved kysten.

  • Mere ægte end den vestlige Costa del Sol

    Roligere byer, mere spansk liv og færre højhuse.

  • Málagas lufthavn tæt på

    Fly til hele Europa, 30 til 60 minutter væk.

  • Strand og land sammen

    Hvide landsbyer og vandrestier få minutter fra strandene.

  • Lavere priser end Marbella

    Selv Nerja beder om klart mindre end den vestlige Costa del Sol.

Argumenterne imod

  • Vand er en langsigtet udfordring

    I 2023 og 2024 førte tørken til vandafbrydelser i dele af Axarquía. Reservoiret blev fyldt igen i 2026, men tørre år kan vende tilbage.

  • Ingen tog

    Der er ingen jernbane; du skal bruge bil, især i bjerglandsbyerne.

  • Stejle, smalle veje i bakkerne

    Mange bjerglandsbyer har stejle adgangsveje og få parkeringspladser.

  • Mange mennesker om sommeren

    Nerja og badebyerne er fyldt op i juli og august.

  • Reglerne for ferieudlejning varierer fra kommune til kommune

    Andalusiske kommuner kan begrænse ny ferieudlejning. Spørg rådhuset, før du køber for at udleje.

Spørgsmål fra købere

Hvor ligger Axarquía?
I provinsen Málaga, øst for byen Málaga, fra Rincón de la Victoria til Nerja og bakkerne bag dem.
Hvilke skatter betaler jeg ved køb?
På en brugt bolig Andalusiens faste købsafgift på 7 %. Nybyggeri betaler moms i stedet for købsafgift. Spørg en skatterådgiver om din situation.
Hvor langt er der til Málagas lufthavn?
Cirka 30 minutter fra Rincón de la Victoria og cirka en time fra Nerja.
Er der nok vand?
Efter en alvorlig tørke i 2023 og 2024 blev reservoiret La Viñuela fyldt igen i 2026, og restriktionerne blev ophævet. Vand er stadig en langsigtet udfordring, så spørg til vandforsyningen ved en bolig på landet.
Kyst eller bakker?
Kysten for strande, butikker og gåafstand til det meste. Bakkerne for udsigt, plads og ro, men så skal du bruge bil.
Hvor er det billigst?
I Vélez-Málaga og i bjerglandsbyerne, hvor priserne varierer meget fra hus til hus.

Hvornår du er bedre tjent med et andet sted

Vil du have mere internationalt liv, golf og tilbud, er den vestlige Costa del Sol omkring Marbella og Estepona alternativet, til højere priser. Søger du lavere priser med et lignende subtropisk klima, så se på Costa Tropical lige mod øst. Og vil du have en by ved havet, ligger Málaga lige ved siden af.