Udforsk Catalonien

Bylivet i Barcelona møder bugter med fyrretræer og landsbylivet på det catalanske land.

9
byer
2.100-5.449 €/m²
Udbudspriser
Prøv:

Om Catalonien

Catalonien i det nordøstlige Spanien kombinerer en af Europas store byer med to meget forskellige kyster. Barcelona er regionens hjerte, med kultur, strande og en international lufthavn. Mod nord ligger Costa Brava med klippefyldte bugter og middelalderlandsbyer tæt på den franske grænse; mod syd Costa Dorada med lange sandstrande og det romerske Tarragona.

Somrene er varme, men mindre hede end i Sydspanien, og regionen er godt forbundet: højhastighedstog forbinder Barcelona og Girona med Madrid og Frankrig, og der er lufthavne i Barcelona, Girona og Reus.

Priserne varierer meget. Barcelona (5.449 €/m²) og Sitges (5.321 €/m²) er blandt Spaniens dyreste steder, mens Tarragona beder om 2.100 €/m². Catalonien har desuden Spaniens højeste købsafgift: 10 % som standard, trinvis stigende på de dyreste boliger.

Det vigtigste først

  • Barcelona, en verdensby med strande, kultur og international lufthavn
  • To kyster: den klippefyldte Costa Brava mod nord og den sandede Costa Dorada mod syd
  • Somre mindre hede end i Sydspanien
  • Priser fra 2.100 €/m² i Tarragona til 5.321 €/m² i Sitges og 5.449 €/m² i Barcelona
  • Spaniens højeste købsafgift, 10 % og trinvis mere på de dyreste boliger, og strenge regler for ferieudlejning

Udbudspriser sammenlignet

Rangeret efter udbudspris per m². Kommuner og dele af kommuner står hver for sig, fordi en bydel ikke kan sammenlignes med den kommune, den ligger i.

Udbudspriser sammenlignet
StedUdbudspris / m²IndbyggerePrisniveau
Hele kommuner
Barcelona5.449 €/m²1.713.247Premium
Sitges5.321 €/m²32.690Premium
Tossa de Mar3.458 €/m²6.293Mellem
Roses3.439 €/m²20.175Mellem
Girona2.828 €/m²108.352Mellem
Salou2.747 €/m²31.018Mellem
Lloret de Mar2.658 €/m²41.944Mellem
Tarragona2.100 €/m²143.260Mellem
Bydele, bysamfund og urbanisationer
Empuriabrava
Bysamfund i Castelló d'Empúries
3.568 €/m²Ingen dataMellem

Sådan spreder priserne sig

Barcelona og Sitges er klart dyrest og næsten lige dyre, trods den enorme forskel i størrelse. Byerne på Costa Brava, som Empuriabrava, Tossa de Mar og Roses, ligger i midten, med Girona lige under. De mest overkommelige steder er Salou og Lloret de Mar, og Tarragona, den billigste af alle.

Tabellen viser gennemsnitlige udbudspriser, ikke salgspriser. Inden for samme by kan priserne svinge meget fra område til område.

Hvem hver del passer til

Byliv i topklasse

En verdensby med strande, kultur, internationale skoler og fremragende forbindelser.

Hvor du skal se

Badeby nær Barcelona

En livlig, kulturel badeby en halv time med tog fra Barcelona.

Hvor du skal se

En historisk by med hurtige tog

En middelalderby med højhastighedstog til Barcelona, Madrid og Frankrig, til lavere priser.

Hvor du skal se

Bugter og landsbyer

Costa Brava, med klippefyldte bugter, lystbådehavne og middelalderlandsbyer.

Sandstrande til lavere priser

Costa Dorada, med lange strande, familiebadebyer og det romerske Tarragona.

Hvor du skal se

Byer i Catalonien

Gennemse ejendomme efter by

Kultur
Urban
Gaudí
Middelalderlig
Gastronomi
Strande

Argumenterne for

  • En verdensby

    Barcelona byder på kultur, internationale skoler og fly til hele verden.

  • Hurtige tog

    Højhastighedstog til Madrid og Frankrig fra Barcelona og Girona.

  • Mindre hede somre

    Augusteftermiddage er flere grader køligere end i det indre Andalusien.

  • To meget forskellige kyster

    Klippefyldte bugter mod nord, lange sandstrande mod syd.

  • Tæt på Frankrig

    Grænsen ligger under en time fra Costa Brava.

Argumenterne imod

  • Spaniens højeste købsafgift

    10 % på de fleste boliger, derefter trinvis mere på de dyreste.

  • Strenge regler for ferieudlejning

    I 262 kommuner er antallet af licenser til ferieudlejning begrænset, og eksisterende skal fornyes inden 2028. Barcelona planlægger helt at afskaffe licenser til ferielejligheder.

  • Barcelona og Sitges er dyre

    Nogle af Spaniens højeste priser.

  • To officielle sprog

    Catalansk bruges meget i hverdagen, i skolerne og i den lokale forvaltning.

  • Vådere end i syd

    Især omkring Girona er der flere regnvejrsdage end på de sydlige kyster.

Spørgsmål fra købere

Hvilke skatter betaler jeg ved køb?
På en brugt bolig betaler du 10 % i købsafgift, med trinvis højere satser på de dyreste boliger. Nogle unge købere og store familier betaler en nedsat sats på en helårsbolig. Nybyggeri pålægges moms i stedet for købsafgift. Spørg en skatterådgiver om din situation.
Må jeg udleje min bolig til turister?
I 262 kommuner, herunder det meste af Costa Brava og Costa Dorada, er antallet af licenser begrænset, og eksisterende licenser skal fornyes inden november 2028. Barcelona planlægger at afskaffe dem. Tjek det, før du køber.
Hvilken kyst passer til mig?
Costa Brava til bugter, landsbyer og natur; Costa Dorada til lange sandstrande og lavere priser; Sitges og kysten nær Barcelona for nærhed til byen.
Hvordan kommer jeg dertil?
Barcelonas lufthavn har fly til hele verden; Girona og Reus har mindre lufthavne. Højhastighedstog kører fra Barcelona og Girona til Madrid og Frankrig.
Skal jeg tale catalansk?
Ikke for at bo her, da næsten alle også taler spansk. Men catalansk bruges meget i skolerne og i den lokale forvaltning.
Hvor er det billigst?
I Tarragona, Lloret de Mar og Salou.

Hvornår du er bedre tjent med et andet sted

Vil du have lavere købsafgifter, opkræver Andalusien en fast sats på 7 % og Valencia-regionen 9 %. Vil du have varmere vintre, er Costa Blanca eller Costa del Sol bedre. Og vil du udleje til feriegæster, er reglerne i Catalonien blandt Spaniens strengeste, så se på regioner med mere plads til ferieudlejning.